سازنده خط تولید ماشین آلات عرقیجات و اسانس های گیاهی

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه
سازنده ماشین آلات عرق گیری و اسانس گیری در اصفهان

سنت عرق گیری در ایران

 گیاهانی و داروهای گیاهی فراوانی در طبیعت وجود ندارند که در حالت عادی غیر قابل مصرف هستند و یا همیشه در دسترس نمی باشند اما وجود آنها برای سلامت بسیار مفید می باشد به همین دلیل افراد با تجربه و ماهر تلاش کرده اند تا آنها را با روش عرق گیری، عصاره گیری کنند و در نتیجه عرق آنها برای درمان بیماری ها همیشه در دسترس مصرف کنندگان باشد. سنت عرق گیری در ایران سالیان زیادی است که به صورت حرفه ای انجام می شود و روزانه حجم قابل توجهی از گیاهان غرق گیری می شوند و وارد بازار ها می گردند. با عرق گیری گیاهان دارویی می توان طب سنتی و درمانی را تکمیل نمود تا با کمک آنها انواع بیماری ها را نیز درمان نمایند. لازم به ذکر است که در این سنت از دستگاه های مخصوصی استفاده می کنند که عصاره گیاهان دارویی را با استفاده از بخار و فشار خارج می کنند و سپس آنها را با غلظت های متفاوتی بسته بندی می کنند. شرکت نیما صنعت اسپادانا، سازنده خط تولید ماشین آلات عرقیجات در اصفهان با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.

در کشورمان ایران نه تنها عرق گیری داروهای گیاهی و گیاهان دارویی بلکه عرق گیری گل محمدی هم برای دریافت گلاب به صورت سنتی و حرفه ای انجام می شود که شهرتی جهانی هم دارد. در سنت عرق گیری بهترین و تازه ترین گیاهان و گل ها انتخاب می شوند تا عرق به دست آمده از آنها نیز مرغوب و درجه یک باشد، کشورمان ایران هر ساله حجم قابل توجهی از عرقیات گیاهی و گلاب را با روش سنتی تولید می نماید که خلوص بالایی هم دارند و می توانند نیاز بازار های داخلی و خارجی را با هم تامین کنند. این سنت عرق گیری با استقبال بی نظیر مردم دنیا در کشورمان ایران روز به روز بیشتر از قبل گشته و گسترش پیدا کرده است و همواره به تعداد گیاهانی که عرق گیری می شوند نیز افزوده می شود.

دستگاه تولید عرق گیاهان دارویی در اصفهان 

گیاهان بسیاری در طبیعت موجود هستند که خواص دارویی فراوانی دارند. در کل گیاهان فواید فراوانی برای همه جهان پیرامون دارند . گوناگونی در گیاهان به قدری بسیار است که شمارش آن وقت بسیاری میبرد . گیاهان خواص زیادی در صنایع دارویی ، غذایی ، کشاورزی و حتی پوشاک دارند و می توانند در انواع گوناگونی از محصولات متفاوت به مواد اولیه مورد استفاده تبدیل شوند .
یکی از استفاده هایی که از گیاهان دارویی به عمل می آید گرفتن عرقیجات آنها می باشد . بالاترین استفاده عرقیات گیاهی در موارد طبی شکل می گیرد . امروزه طبق آگاه سازی فرهنگ عمومی به مصرف گیاهان و گیاه درمانی ، در بعضی خانواده ها به صورت خریدهای مورد نیاز خانه قرار گرفته است .
امروزه ، یکی از فرصت های شغلی در قسمت خط های تولید و بسته بندی عرقیجات گیاهی می باشد زیرا گونه های گیاهی در کل جهان و کشور عزیزمان ایران فراوان است. با توجه به اینکه دسترسی به گونه های مختلف گیاهان مثل گل محمدی آسان است . با تحقیق در مورد میزان سود دهی خطوط تولید به نکته اساسی می توان رسید که با ایجاد یک خط تولید مکانیزه به موضوع بازایابی این محصولات پرداخت . نمونه هایی از عرقیجات گیاهی پر استفاده در بین عوام می توان به عرق  کاسنی ، زنیان ،  نعنا ، نسترن ، شاه تره  ، گلاب ،  شیرین بیان ، زنجبیل ، زیره ، سیر ، شبدر ، شنبلیله ، میخک ، شوید ، طارونه ، کاکوتی ، سنبل الطیبو سایر گیاهان اشاره نمود.

انواع دستگاه های تولید عرقیجات گیاهی

دستگاه های تولید عرقیجات گیاهی بر مبنای بخار یا مشعل های حرارت مستقیم کار می کنند. همچنین ، در قدیم که تولیدات به شکل سنتی صورت میگرفت ، و با استفاده از امکانات اولیه ، انتقال حرارت به شکل مستقیم به گیاه شکل می گرفت. با توجه به اینکه شعله حرارت مستقیم به خاطر داشتن محدودیت در کنترل حرارت ، قابلیت تولید مازاد از انتظار را به سازندگان نمی داد ، دستگاه های تولید نوین بر مبنای بخار وارد کار تولید عرقیات گیاهی را انجام می دهند.
فواید بخار در مقایسه با روش های  پیشین ، جابه جایی حرارت بهتر، درصد اتلاف انرژی کمتر و تولید افزون تر می باشد مراحل تولید عرقیجات گیاهی در اندازه های مختلف از ورود گیاه به خط تولید شروع میشود و بعد از آن عملیات تقطیر روی آن شروع میشود . مراحل تقطیر ساختار ویژه خود را دارد و خروجی بعد از عملیات Condensation  به 2 شکل عصاره و اسانس خارج می شود.
مراحل ساخت بعد از آن با کار پاستوریزاسیون ادامه می یابد. دستگاه های پاستورییزاتور با توجه به گونه محصول موردنظر در اندازه و گنجایش های متفاوتی می باشد. این دستگاه ها در 2 گونه طراحی می شوند ، نوع اول ، به شکل پلیت و نوع دوم به شکل لوله ای می باشد. باتوجه به نوع انتظار راندمانی که از خط تولید داریم ، انتخاب ماشین آلات شکل میگیرد.
کار ذخیره سازی هم در خط تولید و بسته بندی عرقیجات گیاهی اهمیت فراوانی دارد. ذخیره سازی ابتدایی محصولات لازم است در مخازن نگهداری از جنس استنلس استیل شکل گیرد و بعد از آن به سایر مخازن ذخیره انتقال یابد.
در پایان هم طبق دیگر خط های صنایع غذایی ، سیستم های پرکن در سایزهای گوناگون و گونه های مختلف ، به منظور بسته بندی شکل می گیرد.

خط  تولید اسانس غذایی و گیاهی

مواد معطر گیاهی و اسانس ها به وسیله شیوه های گوناگونی ساخته می شوند . این سبک ها حاوی : خارج شدن با فشار سرد ، تقطیر ، خارج شدن توسط حلال ، تقطیر در موقعیت خلا و … هستند . عنوان اسانس فقط برای روغن های تقطیر شده یا خارج شده استفاده می شود . اساسی ترین شیوه ساخت اسانس ها تقطیراست . معمولا شیوه کار اجمالی تقطیر به یک صورت است ، تنها باتوجه به نوع گیاه و موقعیت مواد ، به گونه های مختلفی انجام می گیرد .

با رشد تکنولوژی و بیشتر شدن اطلاعات ، و بالا رفتن رفاه افراد جامعه ، موضوع مواد غذایی و داروهای  طبیعی یکی از رایج ترین حوزه های اقتصادی در حال حاضر می باشد . با توجه به 4 فصل بودن کشورمان ایران و با داشتن بیش از 7000 نوع گیاه دارویی که به علت وجود 11 اقلیم از 13 اقلیم در دنیا در کشورمان می باشد . یکی از غنی ترین کشور از نوع گیاهان دارویی می باشد . این فواید موجب به وجود آمدن یک منبع درآمد مورد اطمینان و ماندگار می باشد. شما می توانید، با مراجعه به شرکت نیما صنعت اسپادانا، سازنده خط تولید ماشین آلات عرقیجات در اصفهان ، دستگاه ها و ماشین آلات مور نیاز عرق گیری و اسانس گیری را با قیمت بسیار مناسب و کیفیت بالا خریداری نمایید. همچنین این شرکت سازنده خط تولید نبات ، لبنیات، پنیر پیتزا و انواع مخازن استیل می باشد.

کاربرد اسانس های گیاهی و غذایی

از مهمترین کاربرد های اسانس ها در صنایع امروزی موارد زیر می باشد :

  • صنایع بهداشتی و آرایشی
  • صنایع شیمیایی مثل حشره کش ها ، ساخت عطر و اسپری و معطر کننده خمیردندان ،
  • به منظور خوشبو کننده و طعم دار کننده داروها و مواد غذایی
  • در ساخت گونه های مختلف داروهای پزشکی و علم عطر درمانی
  • برای طعم دهنده ، نگهدارنده ، خوشبو کننده طبیعی در صنایع غذایی

تجهیزات مورد نیاز برای تولید اسانس غذایی و گیاهی

  1. سکوی عملیاتی
  2. 2 واحد مخزن استخراج تقطیر روغن های اساسی
  3. ماشین های پرکن اتوماتیک حاوی قسمت های (پرکردن ، دربند ، لیبل زن و جمع آوری(شیرینک) )

در حالت کلی به منظور یک واحد ساخت اسانس باید امکانات ( انبار مواد اولیه ، خشک کن ، ماشین اسانس گیری و دستگاه بعد از اسانس گیری وجود داشته باشد . ماشین اسانس گیری هم باید به منبع تولید حرارت ، دیگ آب جوش ، پمپ خلا ، جداکننده و شیر تخلیه مجهز باشد ) .

مواد اولیه مورد نیاز در تولید اسانس غذایی و گیاهی

اسانس از بخش های متفاوت گیاهان ساخته می شود. وجود اسانس در گیاهان به قسمت های گوناگون آن ها وابسته است. به عنوان مثال در گیاه نعناع اسانس در تارهای ترشح کننده یا در گل محمدی در گلبرگ آن می باشد.

بخش گل گیاهان : یاسمن، بابونه، گل محمدی، نارولی، گل گاوزبان و اسطوخدوس ، قسمت برگ گیاهان: درخت چای، نعناع، ریحان، توت فرنگی ، قسمت چوبی گیاه : چوب صندل، چوب سدر، چوب آگار ، دانه گیاهان: انواع بادام ها، بذر هویج، رازیانه، هل ، ریشه ها: سیر، زنجبیل، جینسینگ، شیرین بیان ، میوه مرکبات: لیموترش، نارنگی ، گریپ فروت ، پوست درخت: دارچین

به یاد داشته باشید  که شیوه های استخراج اسانس های گیاهی طبق گونه گیاه ، گونه اسانس و کیفیت اسانس متفاوت است. مناسب ترین سبک به منظور اسانس گیری گیاهان دارویی از نظر فنی، شیوه آب جوش و خلاء می باشد. ویژگی منحصر به فرد این شیوه حفظ کیفیت اسانس به وجود آمده است.

نکات متمایز کننده کیفیت خط تولید اسانس غذایی و گیاهی
خطوط تولید تجهیز شده به یک دستگاه کنترلی دیجیتالی.
قسمت ماشین روغن سه قسمت دارد ، تجهیزات جدا کننده آب و روغن ، دستگاه کنترلی ، قسمت جدا کننده مایع.
گنجایش دستگاه های خطوط تولید اسانس گیاهی و غذایی (25 عدد بطری در دقیقه)، قادرند طبق  تقاضا مشتری طراحی و تولید کنند.
خطوط تولید اسانس گیاهی و غذایی ، به منظور تولید اسانس های بهداشتی، دارویی، بیوفیزیک، اسانس های غذایی، گونه های مواد شیمیایی و جمع آوری ویتامین های محلول مناسب می باشد.
ماشین پرکن خطوط تولید اسانس شامل سیستم کنترلی پیشرفته PLC می باشد. این قسمت هم از متریال فولاد ضد زنگ طراحی شده و به آسانی امکان تمیزکاری و شستشوی آسان دارد. علاوه بر این 2 سر پرکن دارد.
همه تجهیزات نصب شده در خطوط ساخت اسانس غذایی و گیاهی از فولاد ضد زنگ تولید شده است و دارای سیستم خنک کننده مخصوصی می باشد. بودن این سیستم نقش مفیدی در استخراج اسانس ها دارد.شرکت نیما صنعت اسپادانا، سازنده خط تولید ماشین آلات عرقیجات در اصفهان  با سالیان سال سابقه درخشان در زمینه تولید ماشین آلات عرق گیری، خط تولید نبات و لبنیات می باشد.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست